OBSAH SE NAČÍTÁ. VŠECHNA ČEST.

VŠECHNA ČEST

GRANTOVI


JE V POVAZE PŘÍBĚHŮ MÍT ZAČÁTEK A MÍT TAKÉ SVŮJ KONEC.
Některé příběhy ovšem nekončí, neboť pomyslná ruka spisovatele románu dějin si nepřestává máčet pero v inkoustu a tyto příběhy jsou psány nepřerušeny dodnes.
Takový je i výjimečný příběh rodiny Grantů a jejího zakladatele Williama, kde si svůj vlastní příběh píší sami už od roku 1887. Píší jej doušek po doušku nejen potomci Williama Granta, ale i celé generace lidí, kteří pomáhali a spolupodíleli se na vytvoření nejoceňovanější single malt whisky na světě.
Je to příběh Glenfiddich. Je to příběh whisky z Jeleního údolí.


VIZIONÁŘŠTÍ PRŮKOPNÍCI TO NEMÍVAJÍ LEHKÉ.

Vizionářští průkopníci to nemívají lehké. Neměl to lehké ani William Grant, když se po 20 letech vytrvalého snění o nejlepším doušku whisky v údolí rozhodl, že je na čase zrealizovat svůj životní záměr a postavit si vlastní palírnu.

Psal se rok 1886, když William dává výpověď v práci
a mobilizuje svých devět dětí a jednoho spřáteleného kameníka na stavbu destilérky, která jim bude trvat přesně jeden rok.

Rok usilovné práce a odříkání, kdy se zdi palírny budovaly doslova kámen po kameni, nebyl vynaložen zbůhdarma. Na Vánoce 1887 se Williamův sen stává skutečností, jelikož z vyleštěného kohoutu měděného barelu si pomaloučku, polehoučku do drsného zimního skotského slunce klestí cestu první kapka Glenfiddichu.

Veselé Vánoce!

HRANICE STARÉHO KONTINENTU SE ZDÁLY BÝTI VIZÍM RODINY GRANTŮ PŘÍLIŠ TĚSNÉ.

V roce 1909 se Charles Gordon, zeť zakladatele palírny, vydal lodí na Dálný východ, aby zde prozkoumal nové obzory a objevil trhy pro poctivou skotskou whisky.
Na cestě strávil 12 měsíců.

ROK 1923.
PROHIBICE JE V PLNÉM PROUDU, PALÍRNY MIZÍ JEDNA ZA DRUHOU, CHYBÍ ODBYT.

Vnuk zakladatele Williama Granta Gordon k překvapení veškerého okolí rozjíždí výrobu na plné obrátky. Díky jeho riskantnímu tahu a předvídavosti je Glenfiddich jednou z nemnoha palíren ve Skotsku, které se dočkaly změny zákonů, a mohou tak začít hasit obrovskou poptávku po fajnové vyzrálé whisky.

V ROCE 1961 NAVRHUJE HANS SCHLEGER,
JEDEN Z NEJVLIVNĚJŠÍCH DESIGNÉRŮ SVÉ DOBY,
PRO GLENFIDDICH DNES JIŽ CHARAKTERISTICKOU TROJÚHELNÍKOVOU LAHEV.

1963

Sandy Gordon Grant byl přesvědčen, že slávu značky Glenfiddich je třeba rozšířit i za hranice Spojeného království.

Zatímco v té době většina lidí pila blended whisky, Sandy si byl vědom faktu, že výjimečnost jeho rodinného produktu je v tom, že obsah každé lahve pochází z jedné jediné destilérky.

Vytvořil tak dnes již zaběhnutou kategorii single malt – a dobové inzeráty jsou dodnes rodinným stříbrem, které ke značce Glenfiddich přivedlo nové generace vychutnávačů.

„Tohle je Glenfiddich Straight Malt Whisky. Většina skotské, která se na světě vypije, je blended whisky – mix whisky z až čtyřiceti různých palíren. Jsou to dobré whisky, ale nepřibližují se tradičním skotským z oblasti Highland, z nichž je Glenfiddich jednou z nejslavnějších. Glenfiddich je výrobkem jediné destilárny. čistý. Bez přídavků jakékoliv jiné whisky. Může změnit váš náhled na to, co je to whisky.“

GLENFIDDICH BYL A JE OCEŇOVÁN MNOHA CENAMI

Ovšem v roce 1974 bylo úsilí rodiny Grantů zajistit svému rodovému nápoji celosvětovou proslulost odměněno Queen’s Award to Industry (Královskou podnikatelskou cenou). Nepřekvapivě, Glenfiddich byl první palírnou skotské, která tuto cenu získala za čtyřnásobný nárůst vývozu mezi lety 1971 a 1973.

Extrémní sněžení v zimě 2010 způsobilo zřícení střechy ve skladu firmy Glenfiddich a cenné uzrávající sudy byly vystaveny devatenáctistupňovému mrazu.

Zaměstnanci pracovali bez ustání, aby zachránili každý z nich – a uspěli.

Na jejich počest vznikla z těch nejlepších zachráněných sudů skotská Snow Phoenix.

ZRODILA SE Z NÁHODY A NEPŘÍZNĚ OSUDU.

Dnes je Glenfiddich nejoceňovanější single malt whisky na světě a je stále vyráběna v původní destilérii, o jejíž chod se stará již pátá generace potomků Williama Granta.

Vše podstatné zůstává v rodu.